Kultowa klasyka nie taka kultowa? Portret Doriana Greya - Oscar Wilde

18:00 0 Comments A+ a-



Od dziecka wpajano mi, że klasyki warto czytać. Babcia nie raz, nie dwa, zachęcała mnie do tego, żeby sięgać po Anię z Zielonego WzgórzaMoby Dicka i inną literaturę tego typu. Kiedyś w ucho wpadł mi jeden tytuł - Portret Doriana Greya, który wiele osób uważa za książkę wybitną. Ale czy rzeczywiście? 

Portretem Doriana Greya mam ten problem, że to książka ciężka w czytaniu i odbiorze. Jej lektura nie sprawia mi takiej przyjemności jak inne powieści zaliczane do klasyków. Prawdą jest jednak, że jest to książka przełomowa. Oscar Wilde podjął w niej tematy, których nikt poruszyć nie chciał. 

Bazyli Hallward maluje swoje największe dzieło - portret  Doriana Greya. Kończy go podczas wizyty Henryka Wottona, który swoimi poglądami zyskuje w Dorianie zwolennika. Od tej pory dla młodego mężczyzny wszystko się zmieni. Dorian nie będzie już tą samą, tajemniczą osobą, która zachwycała swoją obecnością salony, a stanie się człowiekiem z pozoru pozbawionym duszy. 

Portret to genialne studium zmiany człowieka. Dorian po odkryciu, że jego złe cechy odzwierciedla namalowany przez Bazylego portret, jest przerażony, ale jednocześnie zafascynowany. Niemożliwe do spełnienia życzenie nagle staje się rzeczywistością. Wstyd wstydem, ale... dlaczego tego nie wykorzystać? Dorian z godnym podziwu uporem wypiera z siebie wszystko, co złe. Nie widzi, że postępuje niewłaściwie. Zapatrzony w nowego przyjaciela, hrabiego Henryka Wottona, postępuje nie tylko niemoralnie, ale i lekkomyślnie. Zdarzenie, które miało miejsce jeszcze za jego młodzieńczej beztroski już zawsze będzie miało ogromny wpływ na jego stan psychiczny. 

Portret to w głównej mierze sam Oscar Wilde. Pisarz słynął z tego, że miał nietypowe poglądy na świat i bardzo chętnie je wygłaszał. Jego odbiciem lustrzanym w powieści jest na pewno Henryk Wotton, którego monologi są dosyć specyficzne. Z niektórymi poglądami Wilde'a nie sposób się nie zgodzić. Są poparte racjonalnymi argumentami i choć współcześnie możemy je uznać za kontrowersyjne - w tamtych czasach miały swoich zwolenników.

Wilde jako artysta tworzy powieść, którą powinien przeczytać każdy. Nie tylko dlatego, że Portret porusza problem moralności, pychy. Ukazuje ona z dokładnością czasy, w których żyją bohaterowie. Wilde opisuje stosunki między arystokracją a biedotą, to w jaki sposób ludzie potrafią się od siebie odwrócić. 

Portret Doriana Greya to trudna lektura, w którą trzeba się wczytać. Zachwyca - treścią, stylem, bohaterami. Męczy, bo niełatwo znaleźć jej sens.