Ogarnij się i zacznij żyć - Lucia Taboada

15:20 0 Comments A+ a-


Życie nie zawsze jest piękne, o czym wie już chyba każdy z nas. Są dni, tygodnie, miesiące, kiedy wylatujemy z łóżka pełni energii i ochoty do działania. Są też takie, które najchętniej wymazalibyśmy z pamięci, całkowicie zignorowali fakt, że trzeba wstać i siedzieli pod kołdrą cały dzień. 

Poradników nie czytam, a raczej nie czytałam przez ostatnie lata swojego życia, ponieważ twierdziłam, że nikt obcy ogólnymi radami nie jest w stanie mi pomóc, zmotywować do działania. Tkwiłam więc w miejscu, wmawiając sobie, że nie chce mi się nic robić ze względu na pogodę (zimno i szaro za oknem), przez sytuację na uczelni (masa czytania, która już zaczyna mnie przerastać), itd. Ostatniego dnia swojej pracy w księgarni wpadła mi właśnie ta książka, a przepiękne wydanie skusiło do tego, żeby przyjrzeć się treści bliżej. O dziwo, Ogarnij się i zacznij żyć, kupiłam. 

Ta książka to tak naprawdę typowy poradnik w stylu - wstań z kanapy i zacznij działać, bo życie ucieka ci między palcami. Fakt, Lucia Taboada nie odkrywa niczego nowa. Aczkolwiek sposób, w jaki postanowiła ubrać swoje rady "dla opornych" naprawdę działa (przynajmniej na mnie i moje najbliższe otoczenie). 

Sam poradnik podzielony jest na kilka rozdziałów: "Wprowadzenie", "Co się z nami, kobietami, dzieje?", "Rzeczy, którymi się zamartwiamy" i "Rozpocznij trening". Każdy z nich ma kilka podrozdziałów, w których wypowiada się alternatywne ego kobiet, trener osobisty, neurobiolog, psycholog i diablica (podświadomość, która demotywuje do działania). Cały poradnik kończy się treningiem podzielonym na tygodnie i dni. W tym fragmencie zarówno trener osobisty, jak i psycholog układają plan działania zmiany swojego dotychczasowego trybu życia. 

Czytając pierwsze rozdziały miałam wrażenie, że czytam o rzeczach banalnych, takich, które znam z codziennego życia, a nigdy nie zwracałam na nie szczególnej uwagi. Jak się okazało mogą one mieć ogromny wpływ na moje samopoczucie i motywację. Trochę udało mi się zmienić swój sposób myślenia o codzienności i poprawić samoocenę. Poradnik nie jest jednak sposobem na całkowitą zmianę. Jak wiadomo, większość rzeczy siedzi w naszej głowie i to my musimy się przestawić, a słowa z jakiejś książki są tylko po to, aby nam pomóc to osiągnąć

Porady dla nie całkiem doskonałych uzupełnione są ilustracjami Raquel Corcoles (instagram), które umilają czytanie. Wielokrotnie przyłapałam się na tym, że niektóre obrazki wywołują na mojej twarzy ogromny uśmiech. Ta kobieta jest genialna w tym, co robi! 

Ogarnij się i zacznij żyć to poradnik przede wszystkim dla osób, które mają chwilowy kryzys i tyle spraw na głowie, że obowiązki zaczynają wpływać na jakość ich dotychczasowego życia. Te krótkie i powszechnie znane porady mogą naprowadzić na dobre tory. Lepiej działać niż siedzieć na tyłku i się użalać.