Morderstwo w Orient Expressie - Agatha Christie

21:12 0 Comments A+ a-


Niektóre sprawy o morderstwo można rozwiązać bardzo szybko - wystarczy kilka dowodów obciążających oskarżonego, może dwóch czy trzech świadków, i winny znajduje się za kratkami. Jednak są też takie, gdzie trudno jest wyśledzić zabójce, a policja nie dysponuje żadnym materiałem dowodowym. Ale Poirot nie jest jakimś zwykłym śledczym - to jeden z najlepszych detektywów na świecie. 

W Orient Expressie wyjątkowo zajęte są wszystkie miejsca. Herkulesowi Poirotowi z trudem udaje się dostać do pociągu. Na całe szczęście jego dobrym przyjacielem jest dyrektor spółki, który postarał się, aby sławny detektyw mógł dostać się tam, gdzie zamierza. Jednak podróż wcale nie będzie należała do przyjemnych, ponieważ w jednym z przedziałów zostanie zamordowany człowiek. Nikt nie wie, jak zabójca dostał się do przedziału i wyszedł pozostawiając zamknięte drzwi od środka. Lekarz nie jest w stanie wyjaśnić, dlaczego ktoś zadał dwanaście pchnięć nożem z różną siłą. Zatem sam Poirot stanie przed zagadką niemożliwą do rozwiązania. Ale czy jemu, najlepszemu w swoim fachu, uda się rozwiązać sprawę i wskazać policji zbrodniarza?

Morderstwo w Orient Expressie to, takie przynajmniej odnoszę wrażenie, jedna z najbardziej popularnych książek Agathy Christie. Myślę, że każdy zagorzały wielbiciel klasyki kryminału miał okazję poznać tę historię oraz, tak jak ja, pozwolić zaskoczyć się jej rozwiązaniem.

Nie ukrywam, że znawcą kryminałów nie jestem. Jednak wiem, że Christie przestrzegała kodeksu S.S. van Dine'a, który nie pozwał jej, aby wyjaśnienie przestępstwa było przewidywalne oraz banalne. Stąd wziął się kryminał zamkniętego pokoju, gdzie od początku wiadomo czytelnikowi, że morderca musi znajdować się gdzieś pośród innych bohaterów, a detektyw ma za zadanie, na podstawie zebranych dowodów, wskazać, kto nim jest.

Poirot staje przed naprawdę trudnym zadaniem. Mając dwanaścioro pasażerów i jedno ciało, a dodatkowo sfabrykowany dowody rozpoczyna swoje śledztwo od przesłuchań. Metodą dedukcji i własnej wiedzy na temat różnych spraw wskazuje mordercę szybciej, niż którykolwiek z pasażerów mógłby się spodziewać. Zakończenie całej sprawy na pewno zaskoczy nie jednego czytelnika. Jest nieprzewidywalne, nad wyraz oryginalne i przemyślane. 

Morderstwo w Orient Expressie zostało napisane już bardzo dawno, ale czyta się je bardzo szybko i przyjemnie. Agatha Christie w fabule nie poświęca w ogóle uwagi na zbędne opisy miejsc, osób, przez co czytelnik ma możliwość skupienia się tylko na rozwiązywanej sprawie. Może również pozwolić sobie na własne domysły, kto jest mordercą, a kto tylko zwykłym pasażerem. Ta książka to doskonała lektura na leniwy wieczór. Powieść Christie nie wymaga od czytelnika zbyt dużej uwagi, a dostarcza naprawdę wiele przyjemności.