Pokonani - Hanna Cygler

19:00 0 Comments A+ a-

Po II wojnie światowej w Polsce marzenia o wolnym kraju szybko umarły. Wszechobecny kult jednostki Stalina, nieustające represje wśród Polaków, aresztowania, przesłuchania, niesprawiedliwe procesy to tylko nieliczne krzywdy, jakich doświadczył naród. Jednak i wśród Polaków są osoby popierające nowy ustrój, uważających, że socjalizm to najlepsze, co może spotkać kraj wyniszczony wojną. 

Włodziemierz Hallmann przeżył wojnę, odnalazł ukochaną Lilię i zamieszkał z nią najpierw w Łodzi, a potem w Warszawie. Jako kapitan, a zarazem agent kontrwywiadu, w wojsku przyjmuje liczne zlecenia pomagające w demaskowaniu tzw. zdrajców politycznych. W międzyczasie pomaga w odbudowie zniszczonej przez wojnę stolicy. Jednak i tym razem życie nie układa się tak, jak Włodek tego pragnął. Doświadczony wojną nie jest już tym samym człowiekiem, co kiedyś. Dodatkowo jego stan zdrowia psychicznego pogarsza się po stracie ukochanej osoby. Jak będzie wyglądało dalsze życie bohatera? 

Pokonani jako kolejna część cyklu nie zawodzi. Czytelnik i tym razem nie może się nudzić podczas lektury, mimo że zmienia się trochę okres w historii Polski. Czas stalinizmu dla niektórych jest mniej lub bardziej interesujący od II wojny światowej. Nie mniej jednak Hanna Cygler w świetny sposób wydobyła wszystkie cechy, które dodały smaczku powieści. Dodatkowo niebanalna historia życia głównego bohatera wzbogaca fabułę. 

Włodek jako człowiek wyniszczony przez wojnę, a następnie przez działania na rzecz kontrwywiadu jest inny. Inny w tym sensie, że sam nie wie do czego zmierza. Również w Pokonanych Hallmann dorasta. Dojrzewa do roli męża, pracownika, a z czasem ojca. Uczy się odpowiedzialności za swoje czyny oraz decyzje, a jednocześnie obwinia się za każdego za śmierć wielu osób. Można mieć nawet wrażenie, że trochę zmusza się do tego życia. Z czasem to, co osiągnął nagle znika, a on zostaje zupełnie sam. Stara się, jak może.

O Pokonanych mogę tylko powiedzieć, że jest to wzruszająca, a jednocześnie zwracająca uwagę na wiele aspektów ówczesnego życia, historia, po którą naprawdę warto sięgnąć. Takiej fabuły, tak świetnie wykreowanych postaci już dawno nie spotkałam.