210. Czas zamknięty - Hanna Cygler

14:00 0 Comments A+ a-


Jeszcze pod koniec sierpnia 1939 roku większość Polaków myślała, że wojna nie wybuchnie. Jednak niektórzy, a już zwłaszcza ludność obcego pochodzenia, rozpoczęła planować wyjazd do innego kraju, aby uchronić się przed wojskami niemieckimi. Jednak niektórym nie udało się opuścić kraju na czas. 


Włodzimierz Hallmann, wraz ze swoją macochą Helen i młodszą siostrą Laurą, miał opuścić Gdańsk kilka tygodni przed pierwszym września. Jednak przez jego nieuwagę spóźnił się na statek. Zmuszony do pozostania w mieście, oczekiwał pieniędzy na kolejny bilet. Zanim to nastąpiło, wybuchła wojna, a Włodek poszukiwany za dokonanie morderstwa ucieka do Wilna, do przyjaciela swojego nieżyjącego już ojca. To tam poznaje życie podczas radzieckiej, a później niemieckiej, okupacji, pierwszy raz się zakochuje. Czy uda mu się przeżyć wojnę?

Po Czas zamknięty sięgnęłam głównie dlatego, iż miałam na podstawie tej książki przeprowadzić krótką rozmowę z Autorką. Jednak nie spodziewałam się, że to będzie najlepsza powieść Hanny Cygler, jaką miałam okazję przeczytać. Genialnie skonstruowana fabuła, niezwykła kreacja głównego bohatera i oczywiście historia okupowanego kraju w tle. 

Czas zamknięty to tak naprawdę pierwsza część dwutomowego cyklu, którego kontynuacją jest książka Pokonani.  W tym tomie poznamy losy Włodka podczas wojny, jego pierwsze doświadczenia seksualne i pragnienia. Bohater dojrzewa na łamach powieści, kreuje własne ideały i postanowienia. Tak naprawdę trudno jest przewidzieć, jaką decyzję podejmie. Włodek charakteryzuje się również tym, że zwraca uwagę na kobiety, interesuje się nimi. Przez co można mówić, że w Czasie zamkniętym kobiecych kreacji jest naprawdę wiele. Jednak jeśli ktoś myśli, że bohater jest grzecznym, ułożonym chłopakiem, to się myli. Wojna nie tylko uzupełnia jego doświadczenia, ale całkowicie zmienia jego charakter i sposób postrzegania niektórych obszarów życia.

Jednak w książce Włodek nie jest jedynym męskim bohaterem. Można powiedzieć, że jego przyjacielem, a później antagonistą zostaje Feliks Hirsch. Mężczyznę poznajemy już w Wilnie, w trakcie trwania wojny. Feliks jest Żydowskiego pochodzenia i jak wielu innych ucieka na wschód z nadzieją, że tam nie będą represjonowani. Jednak Feliks wcale nie wydaje się być osobą bojaźliwą, a wręcz przeciwnie. Układa się z rosyjskim okupantem, łamie prawo, wzbogaca się na ludzkim nieszczęściu. Jednocześnie nie jest mężczyzną, który nie szczędzi pieniędzy na domy uciech, regularnie spotyka się z kobietami w ich mieszkaniach. Jak to się więc stało, że zaprzyjaźnił się z Włodkiem?

Czas zamknięty to naprawdę dobra powieść z tłem historycznym. Hanna Cygler ponownie nie zawiodła mnie swoim stylem, pomysłami oraz niezwykłą kreacją bohaterów. Gwarantuje, że nie da się nudzić przy lekturze tej książki, ponieważ wciąga już od pierwszego momentu.