7 najlepszych książek 2014

19:00 0 Comments A+ a-

Uwielbiam rankingi. Gdyby moje życie było jednym wielkim rankingiem - czułabym się najszczęśliwszą osobą na świecie. Na moje nieszczęście tak nie jest. Natomiast nikt nie zabroni mi stworzyć mojego zestawienia najlepszych książek, które przeczytałam w 2014 roku. W tym zestawieniu nie może zabraknąć tej siedmioczęściowej serii, która jest tak świetnie skonstruowana, że zaskakuje nawet największego anty-fana wampirów i całej tej mrocznej otoczki. Byłam zaskoczona pomysłowością autorki, tak samo, jak jej kreacją bohaterów. Jeszcze pamiętam te uczucia podczas czytania! 


6. Seria Dotyk Julii - Tahereh Mafi 
Skończyłam kilka dni temu i OCH. Nie rozumiem, dlaczego tak się wzbraniałam przed tymi książkami! Dawno nie odczuwałam takiego głodu, tylu emocji, takiego uwielbienia dla każdego elementu fabuły. Jestem zakochana. Mimo że jest to seria młodzieżowa, to skradła mi serce i na pewno jeszcze długo go nie odda. Chyba że pokrojone na drobne kawałeczki. 
[ recenzja na początku stycznia 2015 ]


Polskich autorów czytam niezmiernie rzadko, ale kiedy już się na któregoś decyduje, to zazwyczaj trafiam w dziesiątkę. Tak właśnie było z Grecką mozaiką, która mimo słabego startu, zainspirowała mnie do wielu rzeczy. Historia stworzona przez autorkę jest wspaniała, niezwykle interesująca i wciągająca do ostatniego zdania. Nie mogło jej zabraknąć w tym rankingu (książki, nie autorki ;)). 


Moje pierwsze spotkanie z tym autorem jak najbardziej udane. Upiory mimo ciężkiego stylu i skomplikowanej zagadki kryminalnej, zasługują na miano najlepszej książki roku. Żałuję, że nie miałam okazji poznać pozostałych książek Nesbo (jeszcze), bo wydaje mi się, że są równie dobre jak ta. Cóż, zobaczymy w rankingu za rok ;) 


Mam wrażenie, że tutaj nie muszę wyjaśniać, dlaczego ta książka znalazła się na trzecim miejscu w rankingu - niecodzienna opowieść o dziewczynce żyjącej w czasach II wojny światowej, oddanej przez matkę, kochającej czytać i oczywiście kradnącej zakazane książki. Zusak to świetny pisarz, który wpadł na nietypowy pomysł i w pełni go wykorzystał. Teraz przyszła pora na Posłańca. 


Debiut Addisona to jednocześnie, wg. mnie, druga najlepsza książka, którą miałam okazję przeczytać. Po pierwsze dla tego, że porusza problem, o którym z reguły się nie wspomina. Po drugie, przedstawia samotną walkę mężczyzny, którego życie runęło w gruzach. Po trzecie, życiową tragedię tak wielu osób. Warto przeczytać!


Długo ze sobą debatowałam, która książka powinna zostać moją ulubioną: Marynarka czy Wędrówka przez słońce. Mówią, że dobra książka sama się obroni i tak też się właśnie stało. Mirosław Tomaszewski oczarował mnie swoją prozą, stworzoną historią bohaterów i jednocześnie dał porządną lekcję historii, która tylko zainspirowała mnie sięgnięcie do podręczników. Trudno się dziwić, ale Marynarka nadal jest dla mnie powieścią idealną. I gdybym tylko znalazła informację o spotkaniu autorskim to przejechałabym nawet całą Polskę, żeby tylko poznać pisarza. 

***

Tak wygląda moje zestawienie najlepszych książek minionego roku. Chętnie przeczytam w komentarzu lub poście na waszym blogu, co wam podobało się w tym 2014 ;)

ps. Pojawią się jeszcze dwa zestawienia (seriali, filmów). Posty będziecie mogli zobaczyć codziennie o godzinie 19 ;> 
ps2. 1 stycznia o godzinie 15 możecie wyczekiwać czegoś, czego nigdy nie odważyłam się opublikować ;) 


MIŁEGO WIECZORU!