Bogowie (2014)

08:00 0 Comments A+ a-


Widząc zwiastun nowego polskiego filmu, większość osób myśli, że to kolejna, niepotrzebnie udekorowana produkcja, niezbyt udana. Tak można powiedzieć o wszelkich komediach romantycznych lub komediach. Jednak okazuje się, że obok tych beznadziejnych filmów, nasze polskie kino obfituje w inne, doskonałe i świetnie dopracowane. Taką produkcją są z pewnością Bogowie. 

Nie miałam najmniejszego zamiast wybierać się na film o Relidze, kiedy zobaczyłam czego będzie dotyczył. Wolę takie rzeczy oglądać w domu, kiedy mogę maksymalnie skupić się na wszystkich wydarzeniach. Jednak Dracula leciał w godzinach, kiedy musiałam stawić się na uczelni, a akurat tego dnia koniecznie potrzebowałam wybrać się sama do kina i trochę  zrelaksować. Trafiło właśnie na Bogowie. Przyznam, że zmiana planów wcale mnie nie zawiodła. 

O tej produkcji nie można powiedzieć, że jest pełną biografią Zbigniewa Religi. Możemy zobaczyć jedynie kilka lat z życia profesora, a dokładnie moment, kiedy rezygnuje z pracy w Warszawie  i zgadza się na prowadzenie własnej kliniki. Obserwujemy zmagania z trudnym życiem, problemy małżeńskie oraz niesamowity upór w dążeniu do celu. Bo właśnie taki był Religia i warto o tym pamiętać, mimo tego, że był uważany za wariata. Religa ratował ludzi, zależało mu na pacjentach do tego stopnia, że porwał się na coś praktycznie niemożliwego - przeszczep serca.


Tomasz Kot w swojej roli wypadł fenomenalnie. Patrząc na niego, miałam wrażenie, że to jest właśnie Religia! Przygarbiona sylwetka, nieodłączny papieros w ustach i niemałe szaleństwo w oczach. Do tego pełna zapału postawa. Trudno jest pisać o jednej z lepszych roli jakiegokolwiek aktora. Łatwiej jest krytykować, jednak chwalić już o wiele ciężej. Nie mniej jednak, tutaj dostajemy grę niezwykłą, świetnie dopracowaną, żywą.

Film Łukasza Palkowskiego zwraca również uwagę na sposób myślenia Polaków i w tamtych czasach. Było ciężko zdobyć dodatkowe pieniądze, większość towarów była na kartki, a nie mówiąc już o posiadaniu dwóch mieszkań czy samochodów! Służba zdrowia wcale nie wyglądała lepiej: skorumpowani urzędnicy, szukający rozwiązania korzystnego dla nich. Dobrym przykładem jest klinika Religi wymagająca gruntownego remontu czy wycofanie funduszy na operacje, ponieważ są sprawy ważniejsze. Dzisiaj mało kto mówi, że jest coś bardziej istotnego niż życie ludzkie.


Produkcja wywołuje mnóstwo emocji w widzu, zmusza do przewartościowania niektórych poglądów w swoim życiu i zastanowienia się, czy rzeczywiście walka o życie drugiego człowieka jest tak istotna, jak zostało to ukazane na ekranie. Jestem pewna, iż film nie spodoba się każdemu, jak to zazwyczaj jest z produkcjami, które są dobre. Nie mniej jednak, na każdym zrobi on chociaż minimalne wrażenie.