163. Kamerdyner - W. Haygood

08:00 6 Comments A+ a-


O filmie Kamerdyner słyszeli wszyscy. Jednak nie każdy wie, jak doszło do tego, że został on nakręcony, jakie kroki poczyniono. Niektórzy wiedzą, że produkcja opiera się na faktach z życia prawdziwego kamerdynera, który pracował w Białym Domu przez połowę swojego życia, niektórzy nie. Dzisiaj będzie więc o książce, która rozwiewa  wątpliwości. 

Myślałam, że Kamerdyner to będzie biografia Eugene Allena, jednak okazało się, że to tylko krótkie wspomnienia autora ze spotkań z bohaterem,  lekcja historii i oczywiście fakty z planu zdjęciowego, a także prywatne fotografie Allena. 

Eugene Allen pracował w Białym Domu jako kamerdyner i służył kolejnym prezydentom; Reagan, Kennedy, Eisenhower, itd. Okazało się, że dla wielu z przywódców nie był on tylko zwykłym służącym, gdyż wielu prezydentów zapraszało go na uroczyste kolacje, traktowało jak dobrego przyjaciela rodziny. Swoje tajemnice i sekrety, które poznał w Białym Domu, wyjawił dopiero wtedy, kiedy udzielał wywiadu do gazety, czyli w przełomowym momencie jego życia. Eugene nie pracował już wtedy jako kamerdyner - odszedł na zasłużoną emeryturę. 

Muszę wspomnieć, że książka Kamerdyner została oddana do druku już po premierze filmowej. Można by się spodziewać, że to niecodzienne posunięcie, ale o ile produkcja filmowa pokazuje życie Allena, które Haygood przedstawił w swoim artykule, to książka skupia się na czymś zupełnie innym. Zdecydowanym plusem są pojawiające się co jakiś czas zdjęcia. Czy to prywatne samego Allena, czasami kadry z filmu. Życie Eugene Allena było pełne wrażeń, emocjonujące, a przede wszystkim pełne wyrzeczeń. Bohater zapracował na swój wizerunek ciężką pracą, o czym mówi praktycznie każda kartka w Kamerdynerze. 

Język Haygooda jest przystępny, łatwy do zrozumienia. Wszelkie polityczne zawiłości są wyjaśnione, przez co nie trzeba jednocześnie siedzieć w Internecie w poszukiwaniu informacji. Książkę polecam.