Nowości: maj 2014

13:17 6 Comments A+ a-

09.05.2014
Najlepsza jedenastka - Janet Evanovich, Fabryka Słów

Stephanie Plum po ostatnich przejściach ma dość pracy jako łowczyni nagród. Nie chce już tropić zbiegów, ani uczestniczyć w strzelaninach i nie chce by jej kolejne samochody regularnie wylatywały w powietrze. Pragnie przejść na emeryturę. Tyle, że nie dorobiła się odpowiedniego kapitału. Do tego wszystkiego tajemniczy "duch" z przeszłości podrzuca anonimy pod drzwi. 20.05.2014
Wierna - Veronica Roth, Amber

Altruizm, Nieustraszność, Erudycja, Prawość, Serdeczność - to pięć frakcji, na które podzielone było społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodził test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musiał wybrać frakcję. Ten, kto nie pasował do żadnej, zostawał uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony. Ten, kto łączył cechy charakteru kilku frakcji, był NIEZGODNY - i musiał być wyeliminowany...

Ale to już przeszłość. Społeczeństwo frakcyjne, w które Tris tak wierzyła, legło w gruzach - podzielone walką o władzę, naznaczone śmiercią i zdradą. Jednego tyrana zastąpił drugi. Miastem rządzą niepodzielnie bezfrakcyjni. Tris wie, że czas uciekać. Lecz jaki świat rozciąga się poza znanymi jej granicami? Może za murem będzie mogła zacząć z Tobiasem wszystko od nowa, bez trudnych kłamstw, podwójnej lojalności, bolesnych wspomnień? A może poza miastem nie ma żadnego świata... Lecz nowa rzeczywistość jest jeszcze bardziej przerażająca. Nowe szokujące odkrycia zmieniając serce tych, których kocha. Raz jeszcze Tris musi dokonać niemożliwych wyborów - odwagi, wierności, poświęcenia i miłości. Bo tylko ona może przeszkodzić kolejnemu rozlewowi krwi...

21.05.2014
Szczęście pachnące wanilią - Magdalena Witkiewicz, Filia 

Ada ma kłopoty. Złamane serce i pusty portfel. Na gdańskim osiedlu otwiera małą cukiernię, to tylko to potrafi robić - piec ciasteczka. Cukiernia wabi i przyciąga, szczególnie inne zagubione dusze - Karolinę, singielkę nie z wyboru, Magdę, żonę faceta, który bardziej kocha swój samochód oraz Milenkę, która niebawem będzie mamą. I tak za sprawą "na chwilę wstawionego kojca" mała cukierenka stanie się miejscem spotkań kilku kobiet, które są na życiowych rozdrożach i bardzo potrzebują rozmowy, najchętniej w towarzystwie pachnących i aromatycznych babeczek. 

21.05.2014 
Dziewczyny z powstania- Anna Herbich, Znak 

1 sierpnia 1944 roku w Warszawie było pół miliona kobiet. Wiele z nich poszło do powstania jako sanitariuszki, łączniczki, część z nich chwyciła za broń. Wszystkie walczyły o przetrwanie. Panienka z dobrego domu powtarzała w myślach: "Boże, spraw, abym wytrzymała tortury". Matka, która rodziła tuż przed godziną "W", kołysała dziecko w rytm wybuchających bomb. I ośmioletnia Helenka, prowadzona na pewną śmierć. "Mamo, ja nie chcę umierać" - szeptała. 
Przez 63 dni heroicznej bitwy walczyły, bały się, śmiały, kochały i opłakiwały bliskich. Mężczyźni stwierdzili: "Ojczyzna jest pierwsza. Musicie sobie jakoś radzić". Kobiety zostały same, w obliczu dramatycznych dylematów. Włożyć coś do garnka czy kupić bandaże rannym? Jak zginę: z głodu czy z rąk Niemców? Ale pytanie, czy warto walczyć, w ogóle nie przychodziło im do głowy. Bo odpowiedź była tylko jedna. 

21.05.2014
Wtorki z Morriem - Mitch Albom, Świat Książki 

Niektórzy z nas mieli szczęście spotkać w swoim życiu kogoś, kto stał się dla nich mądrym i cierpliwym nauczycielem, potrafił udzielić dobrej rady, uczył poznawać świat. Dla Mitcha Alboma taką osobą był Morrie Schwartz, profesor Brandeis University w Waltham. Spotkali się ponownie po dwudziestu latach, kiedy autor przeżywał najtrudniejsze chwile w swoim życiu, a jego mistrz był już nieuleczalnie chory...21.05.2014
Dar Julii - Tabereh Mafi, Otwarte 

Jestem klepsydrą. 
Siedemnaście lat przesypało się przeze mnie i pogrzebało mnie w mym własnym wnętrzu. Czuje, że mam zrośnięte, ciężkie od piasku nogi, umysł przepołowiony ziarenkami wahania i niedokonanych wyborów, tracę cierpliwość, w miarę jak czas przecieka mi przez ciało.
Mała wskazówka poklepuje mnie raz, dwa, trzy, cztery, szepcząc: 
dzień dobry, wstawaj, rusz się, 
obudź się
obudź się

Julia już wie, że tylko ona może zatrzymać Komitet Odnowy. Ale aby go pokonać, potrzebuje pomocy kogoś, komu nigdy nie potrafiła zaufać - Warnera. Podczas współpracy z nim przekona się, że nie wszystko, co wie o nim i o Adamie, jest prawdą.

21.05.2014
Elita - Kiera Cass, Jaguar 

Drugi tom "Rywalek". Do pałacu przybyło trzydzieści pięć dziewcząt. Teraz zostało ich tylko sześć. Ami i książę Maxon stają się sobie coraz bliżsi, jednak dziewczyna wciąż pamięta o Aspenie, chłopaku, którego darzyła szczerą miłością jeszcze zanim trafiła do pałacu.