140. Miasto Popiołów - C. Clare

21:21 3 Comments A+ a-

Miasto Popiołów (City of Ashes) - Cassandra Clare, wyd. Mag, Warszawa 2013

Przeszłość jeszcze nie została wyjaśniona, a sprawa wojny nadal stoi pod znakiem zapytania. Nocni Łowcy planują obronę i przebieg walk. Do tego władze Idrisu zainteresowały się ostatnimi wydarzeniami w Nowym Jorku i przysyłają do miasta  Inkwizytorkę - bezwzględną  kobietę, która pragnie wyjaśnić całą sprawę bez zwracania uwagi, kto na tym ucierpi.

Po tym, co się wydarzyło w poprzednim tomie, od razu zaczęłam czytać "Miasto Popiołów". Nie mogłam uwierzyć w to, co się tam stało. Okazało się, że fabuła jest bardziej zawiła i skomplikowana niż sądziłam. Przyznam, że spodziewałam się wyjaśnień, a dostałam jeszcze więcej tajemnic.


Cassandra Clare w "Mieście Popiołów" postawiła głównie na akcję, która opiera się na wątku Valentina i Inkwizytorki. Bohaterowie cały czas wpadają w kłopoty, z których udaje im się wyjść niekoniecznie bez szwanku. Podoba mi się, że autorka nie otacza ich warstwą ochronną pokazując, że są niemal niezniszczalni. Trzeba zaznaczyć, że Nocni Łowcy to śmiertelne istoty i mogą stracić życie podczas każdej walki. W tej części zostaje również rozwinięty wątek Simona przechodzącego niewyobrażalną przeminę. Osobiście byłam zaskoczona, że tak niepozorna postać może zwracać na siebie uwagę. Również uczucie między Clary i Jasem zaczyna się rozwijać, ale oczywiście pojawia się przeszkoda, której nie mogą ominąć. Aczkolwiek nie jest to główny wątek, a jedynie uzupełnia on właściwą akcję i świetnie współgra ze wszystkimi motywami.

Język książki pozostaje prosty, łatwy w odbiorze i ma charakter komiczny. Jace niejednokrotnie wywoływał na mojej twarzy uśmiech rzucając jeden ze swoich żartów. Czytając można się świetnie bawić przez co nie ma się wrażenie, że powieść to tylko strata czasu. Po raz kolejny zaznaczam, że jest to pozycja młodzieżowa, więc nie należy spodziewać się po bohaterach doświadczenia w tym, co robią ani zachowań dorosłych, które po prostu nie pasują. Podoba mi się, że nadal są nastolatkami.
Ta część wcale nie była gorsza od swojej poprzedniczki. Zachęciła mnie, aby poznać dalsze losy bohaterów. Na pewno sięgnę po "Miasto Szkła". 

___________________________________
Trudno pisać recenzje książki, kiedy ma się za sobą poprzedni tom i żadnego pojęcia, co jeszcze można dodać bez powtarzania się :)
Dodaje zapasową recenzją, bo nie wiem