82. Ciemniejsza strona Greya - E.L. James

13:57 14 Comments A+ a-

Młodziutką studentkę i charyzmatycznego miliardera połączył nietypowy, silnie uzależniający układ. Demony czające się w duszy Greya dały o sobie znać ze zdwojoną mocą. Przestraszona Ana zerwała związek i zajęła się karierą w wydawnictwie w Seattle. Jednak okazuje się, że rozstanie jest zbyt bolesne. Dręczeni tęsknotą kochankowie przekonują się, że nie potrafią bez siebie żyć. Kiedy Christian proponuje dziewczynie zupełnie nowy układ, ona nie jest w stanie mu odmówić. Wkrótce zaczynają od nowa uczyć się siebie nawzajem. Christian walczy z przymusem kontrolowania innych ludzi. Ana przyzwyczaja się życia w luksusie i bronienia własnej niezależności. Kiedy wydaje się, że świat miłości, pasji i nieskończonych możliwości stoi przed nimi otworem, ciemne chmury gromadzą się nad luksusowym wieżowcem, w którym mieszkają...

Ciemniejsza strona Greya - E.L. James (wyd. Sonia Draga, Katowice 2012) 

Po koszmarze 50 twarzy Greya nie chciałam sięgać po dalsze części trylogii James, ale jak się okazało ciekawość wygrała, a ja od wczoraj pochłaniam Ciemniejszą stronę Greya. I przyznam, że doznałam szoku.

Po rozstaniu z Christianem Anastasia wypłakuje sobie oczy, a jednocześnie nie może uwolnić się od narzucającego się mężczyzny. Do tego nowa praca i całkiem niezły szef, który nie przejmuje się ludzką moralnością. Natrętne wiadomości od Greya łamią serce Any. Jednak czy kobieta przełamie się i na nowo nawiążę romans z przystojnym miliarderem? Nietrudno się domyślić jaką decyzję podejmie. Pisarka już na pierwszych czterdziestu stronach wplotła kolejną, tym razem całkowicie inną, scenę erotyczną i połączyła gołąbki.

Przy czytaniu miałam niemiłe wrażenie, że historię już znam, aż za dobrze. Dotrwałam do końca sagi Zmierzch i w tej chwili zaczęłam porównywać Christiana do Edwarda. Obaj obrzydliwie bogaci, przystojni i sądzący, że nie zasługują ani na miłość, ani na szczęście. Ale jak wiadomo na scenie pojawia się ktoś taki jak Anastasia, do bólu przypominająca charakter Belli Swan - miła, uczciwa i zakochana po uszy, co wyznała swojemu mężczyźnie zanim od niego uciekła. Jednak za wszelką cenę chce pomóc Greyowi i w jakimś stopniu jej się udaje.

Druga część trylogii jest o wiele ciekawsza niż pierwsza. Tym razem nie mamy do czynienia z perwersyjnym seksem, który przeraża Anę, rozpływającą się i niedorzeczna dziewczyną, która zrobi wszystko dla serca ukochanego. Christian po rozstaniu rozumie, że wiele stracił i teraz stara się to wszystko naprawić. Ale czy ta zmiana na Super Faceta nie będzie miała wpływu na ich przyszłe życie?

Oczywiście opis z tylnej okładki mówi bardzo dużo. Tylko prawda jest taka, że Ana nie mieszka z Greyem. Nie, ona tylko pomieszkuje, bo facet zrobił się kompletnie zaborczy na jej punkcie i dostał mani chronienia jej życia przed... No przed kim? Ale niestety nie jest w stanie ochronić swojego życia, kiedy zbierają się czarne chmury. Szkoda, że nie jest nieśmiertelny! Ale tego nie można kupić nawet za największe pieniądze.

Złudzenie Zmierzchu jest podobne, choć niektórzy czytelnicy wypowiadający się pod recenzjami poprzedniej części uważają, że do Zmierzchu fabuła wcale nie jest podobna. Tak, jasne.

Prosty, nieskomplikowany język autorki pozwala swobodnie przeskakiwać z kartki na kartkę i nie czuć już obrzydzenia czytając o "łóżkowych sprawach" bohaterów. Owszem, czasami pojawia się co nieco, ale można to przeżyć. W końcu to rzecz ludzka, prawda?

Po ostatnią część sięgnę jak tylko się ukażę. Wiem, że w internecie jest już nieoficjalne tłumaczenie, ale wolę wersję anglojęzyczną. Kieruje mnie tylko ciekawość jak Grey i Ana wywiną się z tego wszystkiego i czy ich związek nie spali na panewce.

Pozdrawiam.

_______________________________________
Wiem, że moja opinia wydaje się jednym wielkim spoilerem, ale tak naprawdę to niewiele Wam przedstawiłam. Historia jest o wiele bardziej zawikłana niż z pozoru się wydaje.