76. Książę mgły - C.R. Zafon

15:01 10 Comments A+ a-

Rodzina Carverów (trójka dzieci, Max, Alicja, Irina, i ich rodzice) przeprowadza się w roku 1943 do małej osady rybackiej na wybrzeżu Atlantyku. Zamieszkuje w domu niegdyś należącym do rodziny Fleishmanów, których dziewięcioletni syn Jacob utonął w morzu. Od pierwszych dni dzieją się tutaj dziwne rzeczy; nocą w ogrodzie Max widzi posągi artystów cyrkowych. Dzieci poznają kilkunastoletniego Rolanda, od którego dowiadują się różnych ciekawostek o miasteczku i o zatopionym pod koniec pierwszej wojny statku. Poznają także dziadka Rolanda, latarnika Victora Kraya. To on opowie im o złym czarowniku, Księciu Mgły, który gotów jest spełnić każdą prośbę lub życzenie, ale w zamian żąda bardzo wiele. Coś, co dzieciom wydaje się jeszcze jedną miejscową legendą, szybko okazuje się zatrważającą prawdą.
Musiało upłynąć wiele lat, by Max zdołał wreszcie zapomnieć owe letnie dni, podczas których odkrył, niemal przypadkiem, istnienie magii.
Książę mgły - Carlos Ruiz Zafon (wyd. Muza, Warszawa 2010) Czy zastanawialiście się kiedyś czy istnieje magia? A kiedy już zdecydowaliście, że musi istnieć, czy była ona zła, czy dobra? Czarna magia czy biała? Od dzieciństwa wierzyłam we wróżki, krasnoludki i inne postacie z bajek. Kiedy zaczął się sezon na wampiry i wilkołaki starałam się nie uwierzyć w treść każdej  przeczytanych książek. A teraz dostaje kolejną książkę z gatunku fantasy i zastanawiam się jak autor mógł w taki sposób wykreować świat.
Rodzina Carverów przeniosła się do malowniczej osady gdzie wszystko jest możliwe. Tajemnicze sny o klaunie, ruchomy ogród posągów, a także niebezpieczna przygoda najmłodszej z rodzeństwa - Iriny. Ale te sploty fortunnych i niefortunnych wydarzeń powodują, że książka nie jest melancholijna jak Cień wiatru.  

Zafon w swoich powieściach niejednokrotnie udowodnił, że jest pisarzem posiadającym ogromny talent i zapalczywość w tym, co robi. Mimo że jego powieść czytałam bardzo powoli i często niezrozumiale, podobała mi się. Ale czy Książę mgły to dobra książka? 

Tajemnice, zagadki i mroczne widmo obietnicy z przeszłości nie pozwala, aby zła moc odeszła w niepamięć i nigdy nie upomniała się o swoją nagrodę. Wynika z tego, że kiedy o coś prosimy i obiecujemy coś w zamian, zawsze trzeba zapłacić to swoją obietnicą. W tym przypadku ta zapłata była zbyt wielka, a naiwność ludzka spowodowała tragedię, która będzie prześladowała nie tylko uczestników, ale i osoby postronne do końca życia.  Przyznam, że fabuła jest zagmatwana, ale prosty język szybko prowadzi do rozwiązania i oczywiście do ostatecznego końca, który jest dość przewidywalny. 

Fabuła oryginalna i tak jak spodziewamy się po Zafonie zawiera w sobie morał. Ale czy faktycznie można ją polecić każdemu? Wielbiciel fantastyki może czuć lekki niedosyt, a przeciwnik tego gatunku wstręt. Myślę, że każdy powinien zaznajomić się sam z lekturą i wyrazić opinię.

KSIĄŻKA ZNALAZŁA SIĘ W ZAKŁADCE WYMIENIĘ__________________________________________________
Krótko, ale na temat. Jeszcze tylko parę pozycji i nowy stosik!