75. Kolekcjoner - Alex Kava

20:19 9 Comments A+ a-

Agentka specjalna Maggie O'Dell widziała wiele w swojej karierze. Ścigając morderców, psychopatów i przestępców, zagłębiała się w najbardziej mroczne, najbardziej przerażające zakamarki ludzkiego umysłu. Ale kiedy na Florydzie straż przybrzeżna wyłowiła pojemnik wypełniony starannie owiniętymi częściami ciała, nawet tak doświadczona agentka jak Maggie O'Dell nie była przygotowana na to, z czym miała się zmierzyć. 
  Tors, stopa, trzy ręce... Kto i w jakim celu precyzyjnie odcinał części ludzkiego ciała? Czy ktoś mógł być tak szalony, by je kolekcjonować? 
  Maggie zaczyna niezwykle trudne śledztwo. Odkrywa, że tors należy do zaginionej w tajemniczych okolicznościach mężczyzny. Sprawę komplikuje fakt, że zaginął on ponad 600 mil od miejsca, w którym został odnaleziony fragment jego ciała. W tym samym czasie znad Kuby nadciąga potężny huragan, który według prognoz ma spustoszyć całą Florydę. Z każdą chwilą jest coraz mniej czasu na rozwiązanie makabrycznej zagadki.
Kolekcjoner - Alex Kava (wyd. Mira, Warszawa 2011) 

Weterani wojenni często coś tracą podczas starć z wrogiem czy wybuchu bomby pułapki. Wielu traci ręce, nogi, palce, życie, a czasami zostają sparaliżowani lub niewidomi. Niektórzy po operacji mogą poprosić o protezę, którą mocuje się za pomocą tkanek pobranych od dawców. Ale nikt nigdy nie spodziewa się, że w rozkładających się zwłokach powstają bakterie, które po zetknięciu z żywą tkanką ludzką - rozmnażają się i powodują śmiertelną infekcję. 
Kiedy Maggie O'Dell zostaje poproszona o poprowadzenie śledztwa związanego z odkryciem ludzkich szczątków w lodówce dla ryb nie spodziewa się, że wraz z przyjazdem na Florydę doświadczy kolejnej serii nieprzyjemnych wspomnień, które zaszufladkuje w umysłowej szufladzie przykrych doświadczeń. Widziała już ludzkie palce, trzustki przesyłane w pudełkach dań na wynos, widziała zwłoki młodych mężczyzn, którzy popełnili zbiorowe samobójstwo połykając kapsułki z cyjankiem. I można powiedzieć, że nie powinno jej spotkać nic bardziej drastycznego niż spotkanie z nieżyjącym już prześladowcą - Albertem. I rzeczywiście, bo strach, który pojawia się w tej części cyklu o specjalnej agentce FBI różni się od swoich poprzedniczek. 

Od W ułamku sekundy zapierałam się, że całą serię o tej agentce będę czytała w kolejności, aby uniknąć nowych bohaterów i wspomnień przewijających się podczas następnych serii. Ale obietnicy nie dotrzymałam, ponieważ widząc przecenione książki w sklepie internetowym - chciałam kupić Kolekcjonera.  I przed miesiące czekał on na półce, aż znalazłam czas, aby zapoznać się z treścią. 

Powieści Kavy lubię. Styl tej autorki jest łatwy w odbiorze, bohaterowie nie są hiperbolizowani i stylizowani na normalnych ludzi. Agentkę O'Dell polubiłam w momencie, kiedy pokazała swoją wartość w pierwszej książce, którą miałam okazję przeczytać. Maggie nie stara się przypodobać szefowi, nie robi wszystkiego, aby poderwać współpracowników. Udowadnia tylko, że kobieta nadaje się do FBI i ma takie same kwalifikacje jak jej koledzy. Co jest prawdą, ponieważ rządzące światem stereotypy nadal zwracają uwagę, że kobiety powinny siedzieć w domu i zajmować się dziećmi. Maggie nie planuje potomstwa. 

Akcja powieści rozgrywa się w Pansacoli, w stanie Floryda, gdzie za dwa dni ma uderzyć silny huragan kategorii 5 siejący zniszczenie wszędzie, gdzie tylko przejdzie. Pomimo zagrożenia Maggie i jej bliski przyjaciel starają się uratować życie żołnierzy, a także wyjaśnić sprawę licznych zawinień w mieście. Uwikłana w mroczną zagadkę i ścigającą się z czasem bohaterkę nie cechuje tylko odwaga i bystry umysł. Tym razem Kava udowodniła, że można przełamać ustawiony wcześniej schemat i przedstawić kolejne cechy takie jak: współczucie. 

Podsumowując, powieść interesująca, choć czytelnik nie powinien wiele wymagać od używanego w niej języka ani ekscytującej akcji. Sama starałam się powściągnąć, a w momentach zdobyć na to, aby czytać dalej. 

6/10