59. Pretty Little Liars. Bez skazy - Sara Shepard

10:57 8 Comments A+ a-

Pretty Little Liars. Bez skazy – Sara Shepard (wyd. Otwarte, Kraków 2007)

Sara Shepard jako dziecko zawsze chciała wprowadzić coś nowego do świata, jednak wtedy jej marzenia opierały się na aktorstwie. Jednak jak widzimy dziecięce plany spełniły się tylko w połowie. Autorka bestselerowej serii Pretty Little Liars oraz The Lying Game odniosła ogromny sukces na rynku wydawniczym.

 Czytając pierwszą część Kłamczuchy byłam zdziwiona pomysłowością Shepard. Pomysł ze śmiercią Alison DiLaurentis i tajemniczymi wiadomościami od A. wprawił mnie w osłupienie. Od razu chciałam zabrać się za Bez skazy. Jednak jak się okazało ta okazja pojawiła się dopiero pod koniec wakacji, kiedy zakończyłam stosik opublikowany w maju. 

Aria po rozstaniu z Ezrą jest rozstrojona i szuka pocieszenia w pobliskich barach. Właśnie w jednym z takich barów nakrywa swojego ojca na kolejnej zdradzie z dawną studentką Meredieth. Nie jest pewna czy powinna informować o tym swoją matkę, ponieważ boi się rozpadu swojej rodziny. Jak się okazuje, A. nie daje jej wyboru. 

Emily po swoim pocałunku z Mayą nie wie co ma zrobić. Do wszystkich problemów i strachu przed A. dochodzi jeszcze chęć zemsty ze strony jej byłego chłopaka Bena. Kiedy sytuacja wydaje się być bez wyjścia pojawia się nieoczekiwana pomoc, która powoduje, że Emily znajduje powód do kolejnych zmartwień prowadzących do nieszczęsnego wypadku. 

Spencer po swoim wybryku z chłopakiem siostry, Mellisy czuje brak wsparcia ze strony rodziców. Od zawsze wiedziała, że stoją po stronie „lepszej” z sióstr, jednak nie miała pojęcia, że znienawidzą ją jeszcze bardziej. Kiedy sytuacja wydaje się polepszać, na młodą dziewczynę spada bomba, która może zrujnować się jej osobiste szczęście. 

Hannah po kradzieży auta i rozstaniu z Seanem stara się pozbierać oraz wrócić do dawnego życia. Jednak sprawy zaczynają się komplikować, a nowa diwa klasowa popada w stare nawyki niwecząc swoją przyjaźń z Moną oraz niszcząc ostatecznie swoją wieź z byłym chłopakiem. Nahglę w jej życie wkracza ojciec. Co zrobi Hannah, aby naprawić swoje błędy? 

Ostatecznym wątkiem jest powrót Jenny i Tobie’go Cavanaugh. Ta dwójka daje kolejny pretekst do niesprawiedliwej gry z czwórką byłych przyjaciółek. 

Powieść to lekka lektura w sam raz na gorące dni na plaży. Leżąc na piasku i grzejąc plecy pochłonęłam treść w parę godzin, a kiedy skończyłam oświadczyłam, że mało mi. Psychopatyczna/y i tajemniczy A. to jedna z największych zagadek w Bez skazy. Naprawdę nie mogę się doczekać, aż dowiem się kto kryje się za tajemniczymi wiadomości. 

Pomimo ciekawej treści książka nie ma do zaoferowania nic więcej. Jest kolejną serią bez końca, pochłaniającą ogromne pieniądze tysięcy nastolatek i robiącą klops z umysłu. Nie wiem dlaczego na chwilę chciałam wgłębić się w historie dziewczyn. Jednak na te parę godzin zapomniałam o męczącym mnie strachu przed rozpoczęciem roku szkolnego.