46. Pretty Little Liars. Kłamczuchy

14:07 8 Comments A+ a-

Ocena: 8/10 
Sara Shepard należy do grona najbardziej rozpoznawanych pisarek młodzieżowych na świecie. Jej seria Pretty Little Liars została okrzykniętą najlepszą powieścią młodzieżową z wątkiem kryminalnym w Stanach Zjednoczonych. Przygody czterech przyjaciółek wprawiają w czytelnika w zachwyt, a jednocześnie powodują, że trzeba dokupić kolejne części. 

Część pierwsza serii, czyli Kłamczuchy to wprowadzenie i początek wszystkich wydarzeń. Nagły spot wypadków powoduje zniknięcie piątek przyjaciółki - Alison DiLaurentis. Aria, Emily, Spencer i Hanna są zdruzgotane, aczkolwiek w głębi duszy zadowolone, że osoba, która znała ich najgłębsze tajemnice odeszła. Miały gwarancję, że sekret pozostanie tylko w pamięci każdej z dziewcząt. 
Po zniknięciu Alison drogi przyjaciółek się rozchodzą. Aria wyjeżdża do Europy, Emily bez końca poświęca się pływaniu, Spencer cały czas stara się dorównać siostrze, a Hanna przechodzi niewyobrażalną metamorfozę. W ciągu trzech lat rozłąki dziewczęta tracą ze sobą kontakt. I dopiero po spotkaniu po latach widzą jak wszystkie bardzo się zmieniły. 
Czy tajemnicze wiadomości spowodują odnowienie znajomości? 

Sara Shepard stworzyła świetną historię, która nigdy nie mogłaby być realna. Ale czy na pewno? Cztery przyjaciółki, jedna tajemnica i tajemnicze zniknięcie najpopularniejszej dziewczyny w szkole. Kto mógłby być tak okrutny, aby przyczynić się do zniknięcia dziewczyny? Każda podejrzewa kogoś innego, a gdy do wszystkiego dochodzą tajemnicze wiadomości - życie dziewczyn zaczyna się sypać. Kto jeszcze znał ich tajemnice i dlaczego chciał je wyjawić? 

Pretty Little Liars to powieść o tajemnicach, zniknięciach, a także rozpadającej się przyjaźni i trudach decyzji, które zdecydowały się podjąć dziewczyny. Zaczynając czytać książkę byłam pełna optymizmu, który utrzymał się aż do ostatniej strony. Powieść jest bardzo ciekawa i wciągająca. I nader wszystko nie jest kolejną głupią młodzieżówką taką jak Plotkara czy Dziewczyna super.
Tamte książki nie mają do zaoferowania nic, a Pretty Little Liars pozostaje w pamięci czytelnika na bardzo długo bez względu na fabułę. Ta powieść to coś, co powinie przeczytać każdy wielbiciel lekkich lektur z wątkiem tajemniczości. 

Powieściopisarka doskonale wiedziała o czym chce napisać, dlatego każdy rozdział książki jest dopracowany, a jednocześnie poukładany tak, aby czytelnika zachęcić do sięgnięcia po dalsze części. Zakończenie było zaskakujące - Alison ciągle była obok. Ale w jaki sposób? To już trzeba przeczytać samemu. 

Nie znięchęcam się ceną z książkę ani jej rozmiarem. Nie biorę również pod uwagę tego, że przeczytanie zajęło mi zaledwie jeden dzień (i kawałek nocy). Przyjemnie spędziłam czas i mam nadzieję, że Bez skazy będą w równym stopniu interesujące.

_____________________________
Zaczęły się wakacje, a u Was ciągle nowe recenzje. Dzisiaj spędziłam ponad godzinę na czytaniu ;) 
Ale zapoznałam się z trzema książkami, które po prostu muszę mieć.