44. Mansfield Park

18:09 8 Comments A+ a-

Ocena: 7/10
Zachwycając się powieściami Jane Austen zdecydowałam się sięgnąć po "Mansfield Park". Parę lat temu obejrzałam dwie ekranizacje tej książki i byłam oczarowana historią.Teraz nie przeszkodziła mi nawet znajomość każdego wydarzenia, gdyż większość informacji w książce diametralnie różniła się od sytuacji w ekranizacji.

Fanny Price została zaadoptowana przez swojego bogatego wuja sir Thomasa. Kiedy miała jedenaście lat przybyła na ogromny dwór i odtąd zaczęła żyć na utrzymaniu krewnych. Z każdym dniem tęskniła za swoją matką oraz najstarszym bratem Williamem. Była wdzięczna za dobroć okazaną przez wujostwo i ciotkę Norris, jednak nie potrafiła się uśmiechać. Dopiero jej kuzyn Edmund Bertram zainteresował się losem swojej krewnej i pomógł jej zaaklimatyzować się w rodzinnym dworze. Wdzięczność Fanny zaczęła przelewać się na jej gorące uczucia do Edmunda rozbudzając tym swoją miłość. Dopiero przybycie do Mansfield rodzeństwa Crawford zdołało zakłócić jej z trudem osiągniętą harmonię. 

Czytając na samym początku przedmowę od tłumacza dowiedziałam się, że głównym motywem powieści jest duchowieństwo, wiara i cnota. Biorąc pod uwagę to, iż rodzina Austen była bardzo religijna, tak więc wiadomość, że "Mansfield Park" zostało napisane w takim tonie wcale nie wywarło na mnie zaskoczenia. Wręcz przeciwnie - byłam bardzo ciekawa dokładnego opisu pracy pastora oraz jego żony. Jednak dla osoby, która nigdy nie interesowała się wyznaniem anglikańskim takie wiadomości przysparzają niemałego kłopotu. Aczkolwiek wiadomość, że bycie duchownym było bardzo cienionym zawodem na równi z byciem marynarzem spowodowała u mnie rumieńce zażenowania. Postanowiła dowiedzieć się nieco więcej o tej wierze. 
Jednakże "Mansfield Park" nie jest tylko powieścią o wierze. Styl Austen powlekany przez tyle powieści powoduje, iż rozwijające się uczucia Fanny rozbudzają ciekawość czytelnika. W końcowej scenie powieści dowiadujemy się jak ważna jest miłość w życiu każdego człowieka i dlaczego człowiek nie powinien odwracać się do swoich marzeń. 
Gorąco polecam. 
__________________________
Upały nie dają mi się skupić na lekturze, a co dopiero na napisaniu recenzji, wiec to, co napisałam po raz drugi nie nadaje się do niczego. Jednak mam nadzieję, że wiele zachęciłam do przeczytania choć jedną osobę.