32. Trucizna. Alex Kava

19:32 9 Comments A+ a-

    Alex Kava od dawna należy do moich ulubionych pisarzy. Jej książki osiągają ogromny sukces na amerykańskim rynku. Niestety, powieść "Trucizna" to jedna z najsłabszych książek jakie kiedykolwiek czytałam. 
   Trucizna to powieść niewątpliwie intrygująca, lecz niestety tak wygląda tylko pierwsze wrażenie. Patrząc głębiej i czytując się w treść można dojść do wniosku, że Alex Kava wcale nie miała pomysłu na fabułę, a nawet na przedstawienie osobowości głównych bohaterów. Temat tajemniczych morderstw jest aż nadto oklepany, a dochodzący do tego motyw stwarza obraz pełen komizmu. Długo zastanawiałam się nad prawdziwym sensem tej historii i doszłam do wniosku, że takowy nie istnieje. Autorka nie chciała nic przekazać przez treść. Jedynie świadomość, że nauka potrafi sprowadzić niebezpieczeństwo na cały świat przewiduje jakieś względy. Zatem doszukiwanie się "drugiego dna" w tej lekturze jest wprost niemożliwe, a ta praca jest żmudna i całkowicie niepotrzebna. 
   Sabrina Galloway to młoda kobieta, która od roku pracuje w EcoEnergy. Firma ma banalną nazwę, a stanowisko jakie objęła bohaterka jest wymyślone specjalnie pod  książkę. Naukowiec prowadzi różne badania, patrząc na to z boku można dojść do wniosku, że są one bardzo ważne. Niestety, prawda jest całkiem inna, a zajęcia, których podjęła się Sabrina wcale nie polegają na prawdziwej pracy. Ta kobieta przychodzi do firmy, chodzi od reaktora do reaktora i sprawdza różne dane. Kiedy znika jej szef, kobieta zaczyna doszukiwać się prawdy - jednocześnie sprowadzając na siebie niebezpieczeństwo. Patrząc na charakter głównej bohaterki  można dojść do wniosku, że wcale nie jest tak inteligenta jak powinna: lekkomyślna, łatwowierna, ciekawska i wsadzająca nos w nieswoje sprawy. Nie zaprzeczam, że każdy chciałby się dowiedzieć, co się stało z jej szefem. Lecz każdy ma  prawo zrobić sobie wolne od żmudnej pracy i całego swojego życia. Prawdziwą Sabrinę poznajemy dopiero pod koniec powieści, kiedy wreszcie odnawia swoje kontakty z bratem.
   Patrząc na książkę wydaje się być interesująca, lecz jak wspomniałam wcześniej to tylko pozory. Tak naprawdę to akcja jest poplątana, zagmatwana i nie sposób zrozumieć intencji innych bohaterów. Częsta zmiana punktów widzenia postaci ciągle mąciła mi w głowie, a nie potrafiła mnie zaciekawić. Bardzo żałuję, że tak zawiodłam się na świetnej pisarce. Sądzę, że książka byłaby o wiele ciekawsza, gdyby Alex Kava skupiła się na treści i bardziej trzymała się tego, co napisała wcześniej. 
   Wiele wątków pozostało niewyjaśnionych, czułam się jakbym czytałam dzieła Szekspira gubiącego się we wszystkich swoich dziełach. 
   Trucizna to książka, której nie polecam. Jej fabuła jest nudna, a samo jej przeczytanie trwa wiecznie. Dlatego pisząc chciałabym zwrócić uwagę, że nie należy oceniać książki po okładce... Ani po ulubionym autorze. 

Autor: Alex Kava
Tytuł: "Trucizna"
Gatunek: Thriller
Ilość stron: 464
Cena: 29,90zł 
Ocena: 2/10